понеділок, 23 жовтня 2023 р.

Участь в обласній науково-практичній інтернет-конференції

 ХІХ Хмурівські читання

Обласна науково-практична інтернет-конференція

2023 рік

ПАТРІОТИЧНЕ ВИХОВАННЯ НА УРОКАХ ТЕХНОЛОГІЇ В УМОВАХ ВОЄННОГО ЧАСУ ТА ПОВОЄННОГО ВІДНОВЛЕННЯ

Найда Наталія Вячеславівна,
заступник завідувача гімназії-філії Водянської гімназії-філії
комунального закладу «Голубієвицький ліцей»
Компаніївської селищної ради
Кропивницького району
Кіровоградської області

Анотація. Як часто сьогодні можна почути слова: «Ніколи б не подумав(ла), що буду жити в час війни!» Про війну ми чули від свої бабусь та дідусів. Але реалії сьогодення такі. Вже понад 596 днів, як Україна боронить свою землю за свободу і незалежність від росії. Та освітній процес триває. Наші педагоги разом зі своїми вихованцями працюють на освітньому фронті за будь-яких умов.

Наші учні опинилися в дуже складній ситуації. Вони переживають стрес, тривогу, страх не лише за себе, а і за своїх рідних, близьких. Дуже часто діти не до кінця розуміють, що відбувається. Тому сьогодні вони, як ніколи, потребують підтримки дорослих. Їм потрібна наша впевненість у тому, що буде все добре, наша стійкість та віра в перемогу навіть у тяжкі часи невизначеності.

Дати дітям радість праці, радість успіху у навчанні, збудити в їхніх серцях почуття гордості, власної гідності – це перша заповідь виховання. (В.О.Сухомлинський) У часи сьогодення особливої уваги набуває питання патріотизму та національної свідомості.

Сьогодні наші діти дуже часто чують слова «патріот», «патріотизм». А те,  наскільки це почуття розвинеться у дітей, залежить певною мірою від батьків, оточення дитини і, звичайно, від нас – педагогів.

Одне із тлумачень поняття «патріотизм» – громадянське почуття, змістом якого є любов до Батьківщини і готовність пожертвувати своїми інтересами заради неї, відданість своєму народові, гордість за надбання національної культури, особливе емоційне переживання своєї приналежності до країни, мови, історії, традицій, готовність діяти в інтересах вітчизни та постати на її захист у разі необхідності[1].

Уроки освітньої галузі «Технології» надають великі можливості виховання в учнів національно-патріотичних почуттів. Відповідно до мети технологічної освітньої галузі одним із завдань є прилучення учнів до основ народної культури, національного виховання через вивчення технік і технологій декоративно-ужиткового мистецтва[2]. Тож під час виготовлення виробу діти «поринають» у його минуле, його історію та значення цього предмета для українського народу.

Наш заклад обрав модельну навчальну програму «Технології. 5-6 класи» для закладів загальної середньої освіти (автори Ходзицька І.Ю., Горобець О.В., Медвідь О.Ю.,Пасічна Т.С, Приходько Ю.М.). У програмі чітко зазначено, що зміст предмету передбачає формування не лише знань і умінь, але й певних якостей, світогляду, ідейності, моральності особистості, громадянської позиції, підприємництва тощо[3].

Наведу кілька прикладів таких уроків.

Під час роботи над проєктом «Листівка» учні 5 класу дізналися, що перші листівки в Україні з’явилися наприкінці ХІХ століття. Це були різдвяні листівки з різноманітними сюжетами, зображенням видатних історичних постатей.

Виготовлення листівок співпало з Днем захисників і захисниць України. Діти самі запропонували виготовити листівки нашим воїнам. З яким почуттям відповідальності та любові вони це робили! Виготовлені листівки ми передали нашим захисникам.

Також під час роботи над проєктом «М’яка іграшка» учні дізналися про історію народної іграшки. Вона має багату історію, що обумовлено її популярністю в різний час. Іграшка виховує дитину від народження. Слов’яни завжди вірили в магічну силу таких речей, у їхню здатність оберігати від злих сил та хвороб. Історія народної іграшки починається в глибоку давнину.

З п’ятикласниками ми виготовили м’яку пласку іграшку-янгола. І цього янгола діти подарували воїну ЗСУ під час зустрічі. Учні свято вірять, що цей янгол убереже нашого захисника на фронті.

Урок «Дизайн і технології» у третьому класі з теми «Мій сонячний дім – це моя Україна» був від першої і до останньої хвилини насичений патріотизмом.

Урок розпочався з віршика А.Німенко, який настільки сподобався дітям, що вони виявили бажання вивчити його напам’ять.

Сонячний дім

Привітний і світлий наш сонячний дім,
Як радісно й весело жити у нім.
Тут мамина пісня і усмішка тата.
В любові й добрі тут зростають малята.
Дзвінка наша пісня до сонечка лине:
«Мій сонячний дім – це моя Україна!»

Діти виготовляли аплікацію комбінованим способом. І одним із способів було торцювання. Кордони України діти обрамили жовто-блакитним кольором. Також на уроці ми обговорили події сьогодення. Що ці кордони хоче знищити наш запеклий ворог, що багато українців змушені були покинути кордони України через агресію росії.

Невід’ємною частиною самостійної роботи учнів над певним виробом у нас є музичний супровід. Це переважно українські народні та сучасні патріотичні пісні. Під час звучання пісні діти повністю поринають у робочий процес і пісня їм допомагає в цьому. Адже пісня – це душа народу. В українських піснях дуже гарно передаються почуття радості, любові, гордості, суму, печалі, болю за свій народ, за свою Батьківщину.

Майбутнє нашої держави в руках підростаючого покоління і в наших руках. Від всіх нас залежить, якою буде наша держава! А держава, як і сім’я, має бути згуртованою, сильною, міцною. Нехай любов до України, до своєї рідної землі об’єднає нас заради високої мети – вільної, незалежної, суверенної держави та перемоги у цій страшній війні!

Слава Україні!

  1. Вікіпедія. https://uk.wikipedia.org/wiki/%D0%9F%D0%B0%D1%82%D1%80%D1%96%D0%BE%D1%82%D0%B8%D0%B7%D0%BC
  2. МОН України. Додаток 11 Інструктивно-методичні рекомендації щодо організації освітнього процесу та викладання навчальних предметів у закладах загальної середньої освіти у 2022/2023 навчальному році. 5 клас. Технологічна освітня галузь https://mon.gov.ua/storage/app/media/zagalna%20serednya/metodichni%20recomendazii/2022/08/20/01/Dodatok.11.tekhnolohiyi.trudove.navchannya.kreslennya.20.08.2022.pdf
  1. МОН України. Модельні навчальні програми для 5-9 класів Нової української школи https://mon.gov.ua/storage/app/media/zagalna%20serednya/Navchalni.prohramy/2021/14.07/Model.navch.prohr.5-9.klas.NUSH-poetap.z.2022/Tehnol.osv.gal/Tekhnol.5-6-klas.Khodzytska.ta.in.14.07.pdf

Немає коментарів:

Дописати коментар